Přihlaste se na svůj účet

Uživatelské jméno *
Heslo *
Zapamatuj si mě.

Kobylá nad Vidnavkou

oficiální web obce

Rekonstrukce a rozšíření veřejného osvětlení Kobylá 2016

Vote it
(1 Hlasovat)
Zveřejněno v Dotace

Olomoucký kraj letos podpořil Obec Kobylou nad Vidnavkou rámci programu Program obnovy venkova Olomouckého kraje 2016, a to částkou 216.000 Kč.

Veřejné osvětlení v Kobylé nad Vidnavkou bylo letité, a proto jsme nesmírně rádi, že se můžeme pochlubit dokončením revitalizace a výstavby už v letošním roce.

Od dubna letošního roku probíhala výměna světelných bodů veřejného osvětlení, při těchto pracích bylo zjištěno, že je ještě potřeba výměny části kabeláže.

Vyřešení obnovy veřejného osvětlení má značný dopad na navýšení kvality života obyvatel v naší obci.

 

Realizace rekonstrukce a výstavby

Rekonstrukce veřejného osvětlení se v Kobylé nad Vidnavkou táhne již několik let, poslední cenová nabídka pouze na výměnu svítidel v počtu 78 byla z roku 2012 ve výši cca 1,2 mil korun.

Nedostatek finančních prostředků bránil předchozím zastupitelstvům investovat do této záležitosti, kdy jednou z možností byl úvěr a druhou využití tehdejších dotačních možností (firmy nabízející vyřízení dotací si vzali veřejné osvětlení do správy cca 10 let).

Zastupitelstvo pravidelně čelilo kritice, že při zvýšených poryvech větru dochází z důvodu neizolovaných kabelů k výpadkům veřejného osvětlení, někdy se obec utápěla ve tmě i týden.

Počátkem roku 2015 skupina občanů oslovila zastupitelstvo s nabídkou, že práce provedou v rámci dohod o provedení práce a materiál ze zakoupí z velkoskladu. Tato možnost byla projednávaná na několika zastupitelstvech, než došlo k jeho schválení. Bylo dojednáno, že celková rekonstrukce bude rozdělena do tří let, kdy každoroční investice činila cca 300.000 Kč.

Práce započaly ještě v roce 2015, materiál (byla vyměněna převážná část kabeláže) stál cca 200.000 Kč a mzdy (dohody o provedení práce) cca 70.000 Kč.

Obyvatelé byly, na podzim loňského roku, vyvázni, aby se zapojili do rozhodnutí o tom, zda budu pořízena sodíková nebo ledková svítidla. Firma Argos s.r.o. byla tak laskavá, že na měsíc zapůjčila jedno svítidlo od každého druhu, tak aby občané mohli porovnat jejich svítivost. Byly probrány informace o pořizovací ceně, kdy ledkové svítidlo je třikrát tak drahé a v současnosti se tato technologie stále vyvíjí, opravdu kvalitní svítidla se pohybují v ceně 15.000 Kč. Dalším kritériem byla úspora elektrické energie na provoz, u sodíkové je předpokládaná úspora cca 30%, u ledkových se pohybuje až do výše 70%. V roce 2015 byla zakoupena část svítidel, jejichž montáž proběhla až v roce 2016.

Po zvážení všech kritérií bylo rozhodnuto o pořízení sodíkových svítidel plánovaných na rok 2016, tato záležitost byla vyčíslena přibližně ve stejné výši jako v roce 2015.

Na rok 2017 pak bylo plánové rozšíření veřejného osvětlení u školy, kdy vyčíslení od projektanta mělo alokovat částku přibližně 440.000 Kč (při pořízení dodavatelsky).

Vzhledem k tomu, že Olomoucký kraj vypsal dotační program, ze kterého by mohla být hrazena částečná rekonstrukce veřejného osvětlení, rozhodlo zastupitelstvo Obce Kobylá nad Vidnavkou o podání žádosti do tohoto dotačního programu.

Díky Olomouckému kraji se tudíž urychlila celková rekonstrukce a již po dvou letech můžeme s díky prohlásit, že je HOTOVO.

 

Rekonstrukce stávajícího veřejného osvětlení – bylo potřeba demontovat stará svítidla a na jejich místo umístit nová, a to na nové rozvody. Součástí řešení přepojení světelných bodů veřejného osvětlení na nový rozvod, byla i nutnost přepojení veřejného rozhlasu, který byl taktéž napojen na starý rozvod, dále pak demontáž a likvidace staré kabeláže a světel. Část vedení veřejného osvětlení v parku, byla při povodních poškozena, toto místo se dlouhodobě nacházelo ve tmě, došlo k výměně celkové kabeláže a i sloupů, byly nutné výkopové práce, dále pak urovnání terénu.

 

Rozšíření veřejného osvětlení (výstavba) – bylo ve znamení papírové války, způsobené vyřízením všech možných povolení, takže práce mohli započít až koncem října.

Byly provedeny výkopové práce pro položení kabelů, usazení sloupů. Následovaly rozvody vedení, osazení světelných bodů. Vzhledem k požadavku silnic, že sloupy se mohou nacházet minimálně 7 metrů od středu vozovky, a zároveň tak aby se nenacházeli na pozemku přiléhajícímu k silnici, musely být vyrobeny výložníky na objednávku.

Samozřejmě před výkopem proběhly geodetické práce, které pokračovaly i po ukončení stavební části, tak aby mohla být řešena věcná a břemena a skutečnost zapsána na katastru nemovitostí.

Byl aktualizován pasport veřejného osvětlení, aby odpovídal skutečnosti.

Naposledy změněno čtvrtek, 08 prosinec 2016 15:25

O obci

Katastr se rozkládá v severní části Žulovské pahorkatiny, která dále k severu přechází do Vidnavské nížiny. První zmínka o obci je z roku 1291. Vesnice leží v údolí říčky Vidnávky kolem silnice a železniční trati z Žulové do Javorníka.

Kontakt

starostka Zuzana Jochmannová
telefon 584 437 604
e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www www.kobylanadvidnavkou.cz
70599971