Přihlaste se na svůj účet

Uživatelské jméno *
Heslo *
Zapamatuj si mě.

Kobylá nad Vidnavkou

oficiální web obce

Kůrovcová kalamita na Jesenicku

Také Jesenicko postihla v posledních letech kůrovcová kalamita a dá se předpokládat, že i v letošním roce bude situace mimořádně nepříznivá. Nadprůměrně teplé a suché počasí nastoupilo hned od počátku jarních dnů a probudilo tak hmyzí škůdce velmi brzy. Kůrovec je v tuto chvíli již velmi aktivní a při takovém stavu počasí zvládne i 3 generace během jednoho roku. Nedostatek srážek způsobuje oslabení smrků, které se pak nemohou napadení účinně bránit. Obecně pro rostliny je typické, že v případě oslabení mají tendenci se ještě před uhynutím reprodukovat, tudíž smrky letošní jaro opět masivně rozkvetly, což se již opakuje několik let za sebou. V příznivých podmínkách mají smrky semenný rok pouze jednou za několik let. Všechny tyto faktory výrazně přispívají aktuální nepříznivé situaci.

 

Kůrovcem napadené stromy můžeme pozorovat prakticky po celém okrese. Nejhorší situace je na Zlatohorsku, Mikulovicku, Vidnavsku, také v okolí Černé Vody, Staré Červené Vody, České Vsi i města Jeseníku. Dále je znatelně postižena severní část Rychlebských hor, tedy lesní porosty nad Horními Hošticemi, Uhelnou, Novými Vilémovicemi. Především jsou zasaženy lokality v nižších nadmořských výškách, tedy porosty do 600 m n. m., kde jsou pro smrk nevhodné podmínky především z důvodu nedostatku srážek. Smrky oslabené suchem se napadení kůrovcem nedovedou ubránit a následně velmi rychle usychají. V loňském roce bylo v okrese Jeseník vykázáno více než 350 tis. m3 kůrovcového dříví.

 

V měsíci květnu vejde v účinnost novela vyhlášky, kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních v ochraně lesa. Ministerstvo zemědělství hodlá tímto počinem usnadnit a urychlit vlastníkům lesa boj s kůrovcem. Doposud se plýtvalo lidskými silami a těžařskými kapacitami na likvidaci suchých stromů, které kůrovec již opustil. Novela vyhlášky ukládá povinnost vyhledávat a likvidovat kůrovce v dosud živých stromech. To je považováno za nejdůležitější přínos novely. Původní podoba vyhlášky ukládala vlastníkům lesů postižených kůrovcovou kalamitou přípravu vysokého počtu odchytových zařízení. Tato opatření ubírala kapacity pro zajištění včasného vyhledávání napadených stromů a jejich následné účinné asanace.

 

Orgán státní správy tímto apeluje na všechny vlastníky lesa, aby vzniklou situaci brali vážně a o svůj majetek se starali v souladu s lesním zákonem, tedy prováděli taková opatření, aby předcházeli a zabránili působení škodlivých činitelů na les. Každý vlastník lesa má dle lesního zákona svého odborného lesního hospodáře, na kterého se může kdykoliv obrátit. Pokud si vlastník lesa nevybral odborného lesního hospodáře sám, vykonávají tuto činnost pro vlastníky Lesy České republiky, s.p., Lesní správa Jeseník. Bezplatný poradenský servis poskytuje vlastníkům lesa rovněž Lesní ochranná služba zajišťovaná Ministerstvem zemědělství prostřednictvím Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (www.vulhm.cz/los). Na internetových stránkách Lesní ochranné služby je zároveň možné najít další informace a metodické pokyny. Vlastníci lesa se mohou také obrátit s dotazem na orgán státní správy lesů, kterým je Městský úřad Jeseník, Odbor životního prostředí.

 

Ing. Regina Weiserová, Městský úřad Jeseník

O obci

Katastr se rozkládá v severní části Žulovské pahorkatiny, která dále k severu přechází do Vidnavské nížiny. První zmínka o obci je z roku 1291. Vesnice leží v údolí říčky Vidnávky kolem silnice a železniční trati z Žulové do Javorníka.

Kontakt

starostka Zuzana Jochmannová
telefon 584 437 604
e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www www.kobylanadvidnavkou.cz
70599971